0730-44 54 05 ms@wallweins.se

Sandefjord NKK Nordic Show 21 nov

Haft en superfin helg i Sandefjord NKK Nordic Show
Domare: Arne Foss

🏆BH-3 R-Cert (vann juniorklassen) Wallwein’s Yann Chaves Crozes *Yngve*

🏆BH-4 SE U(u)CH FI UCH J NOUCH NORD-V 19 SE V-19 Wallwein’s Gemtree Bloodstone *Greger*

Exl/Oplac (juniorklass) Wallwein’s Yangarra High Sands
Exl/Olpac (juniorklass) Wallwein’s Xanach
Vg (Ökl) Wallwein’s Optimondo Montepulciano
Exl/1 Ck Oplac BT SE U(u)CH DK UCH(u) Wallwein’s Gigandos Tradition *Leca*

🌹 Bästa uppfödargrupp med HP 🌹 * Greger – Yngve – Leca – Spira*

Wallwein’s Yann Chaves Crozes *Yngve*”

SSRK Mjölby 31 okt

127 hundar anmälda
Domare Vuxna: Jan Herngren
Domare Valpar och Juniorer: Martin Adner
Domare BIS valp: Christina Daniels
Domare BIS jakt: Maritha Östlund-Holmsten
Domare Uppfödargrupper: Maritha Östlund Holmsten
Domare BIS/BIM: Christina Daniels

🍁BIM och BIS/BIM-4 DK CH (u) SE U(u)CH Wallwein’s Gigandos Tradition *Leca*
🍁3 CERT (Junior) Wallwein’s Yann Chave Crozes *Yngve*
Exl/Oplac (Junior) Wallwein’s Yangarra High Sands *Spira*
Exl/Oplac (Junior) Wallwein’s Ximénes *Akva*
🍁BIS-1 Jaktmeriterad Exl/1 CK FI UCH J NOUCH SE U(u)CH NORD V-19 SE V-19 Wallwein’s Gemtree Bloodstone *Greger*
Valpar:BIS-4 6-9 mån Wallwein’s Zingled Out Zinfandel *Lotus* äg Helene Olsson
2-a med HP H Wallwein’s Zolo Black *Zören*
2-a med HP T Wallwein’s Zenato Ripassa Superior *Blästra*
3-a med HP T Wallwein’s Zenza *Tiril* äg Rolf Hammarlund
**Wallwein’s blev bästa uppfödargrupp av 4 st och BIS-2**
🍁🍁 SPIRA – LECA – YNGVE – GREGER 🍁🍁
Tusen tack till alla inblandade för en finfin helg med bubbel 🥂 och babbel ❤️

LabVäst inofficiell utställning 23 okt

LabVäst ordnade idag en fin inof utställning för valpar, juniorer och veteraner!
Domare: Åsa Iletorp
🍁Best In Show 2 Bir valp 6-9 månWallwein’s Zolo Black *Zören*
🍁Best In Show 3 Bim valp 6-9 mån Wallwein’s Zenato Ripassa Superiore *Blästra*
🍁BIR Junior Wallwein’s Yann Chaves Crozes *Yngve*
🍁 BIM Junior Wallwein’s Yangarra High Sands *Spira*2:a Junior Wallwein’s Xime’nes
🍁 Best In Show 2 Veteran II över 10 årCh Wallwein’s Quite Easy *Qenta*
Stort tack till LabVäst och staben runt ikring, alla sponsorer och domare för en fin dag.

Labrador Skaraborgs Inofficiella 2 oktober

Idag har vi luftat lite smått och en pensionär 🖤 på Labrador Skaraborgs Inofficiella utställning
Domare: Eva Zetterdahl Hellman

🏆Best In Show valp🏆
🥇Wallwein’s Yann Chaves Crozes *Yngve* (en golden mellan syskonen)
🥉BIS-3 valp Wallwein’s Yangarra High Sands *Spira*

2-a valpklass II Wallwein’s Zenato Ripassa Superiore *Blästra*
🥉BIS-3 och bästa svarta Wallwein’s Rocking Horse *Kisa*🏅
BIS-reserv, Bästa Veteran 🖤Multich Wallwein’s Quite Easy *Qenta*

Nordic Dog Show Vänersborg 19/9-21

Domare: Martin Johansson

🌟 BIR valp 🌟Uppwards Jeggu Maister At Wallwein’s *Jörgen*
*BH-2 R-Nordic SE U(u)CH Wallwein’s Morgan Bay
*BT-3 SEU(u)CH Wallwein’s Black Granit *Singla* äg Eva Christiansen
Exl/4 Ck (Ökl) Wallwein’s Primanero *Pura*
Exl/1 (Juniorkl) Wallwein’s Ximénes *Akva*
Exl/2 (Juniorkl) Wallwein’s Xanach ’Axa* äg Margarata Stigsson
Exl/1 Ck (Ukl) Wallwein’s Rocking Horse *Kisa*
Exl/4 (Ökl) Wallwein’s Optimondo Montepulciano *Gnejsa*
Vg (Ökl) Wallwein’s Oak Valley *Snäcka* äg Eva Christiansen

Bästa Uppfödargrupp med HP (4 kombinationer) Plura – Singla – Kisa – Akva

CLUB SHOW 2021 på Skokloster den 11 september

🌹 Tusen tack Labrador Östra för en väldigt fin genomförd Club Show på vackra Skokloster 🌹

Domar Valpar, hanar och uppfödargrupper: Anna Geschwindt Eriksson
Domare Tikar och Best In Show: Dan Ericsson

🌟 Best In Show valp🌟 (43 st valpar anmälda)Wallwein’s Yann Chave Crozes *Yngve*
🌟 2a Best In Show valp 🌟Wallwein’s Zenato Ripassa Superiore *Blästra*
🌟 Best in Show uppfödargrupp🌟(8 st grupper) Greger – Råland – Leca – Kisa
⭐️BH-2 FI UCH J NO UCH SE U(u)CH NORD V-19 SE V-19 Wallwein’s Gemtree Bloodstone
⭐️BT-3 CERT Wallwein’s Rocking Horse *Kisa*
Exl/2 CK Ukl Wallwein’s Ravenswood Lodi *Råland*
Exl/3 CK SE U(u)CH DK CH(u) Wallwein’s Gigandos Tradition *Leca*
Exl/4 Juniorkl Wallwein’s Xanach *Axa* äg Margareta Stigson
Exl/Oplac Wallwein’s Optimond Montepulciano *Gnejsa* Äg Margareta Stigsson
Exl/Oplac SE U(u)CH SE VCH Wallwein’s Groot Costantia *Lexi* äg Maria Carlsson

NYHETSARKIV

Nyheter från gamla hemsidan hittar du här:

https://www.wallweins.se/nyheter