0730-44 54 05 ms@wallweins.se

SSRK KARLSKOGA 20 januari

Domare: Rasspecialist Sven Slettedal N
BIS Jakt: Hanne Kongsgård Wiik
BIS Uppf.gr: Carina Östman Caci’s
BIS: Bertil Lundgren

🏆 Best In Show -2
BIR C.I.E.-J EUW-23 SE U(u)CH NOUCH DKUCH(u) NO JV-22 SE JV-22 Wallwein’s Bare Foot *Ila*

🏆Best In Show – 2 Jaktmeriterad
BIM C.I.E. J DKUCH(u) FIUCH NOUCH SE U(u)CH SE V-19 NORD V-19 Wallwein’s Gemtree Bloodstone *Greger*

🏆Best In Show – 1 Uppfödargrupp
Ila – Passa – Axa – Akva

🌸 Bir valp II
Wallwein’s Joly Coeur *Vaja*

🌸Exl/2 Ck ÖKL Wallwein’s Bon Terra

🌸Exl/3 Ck ÖKL Wallwein’s Chevron

Foton och filmer från utställningen hittar du här

MyDog 2024, 11 och 12 januari

NDS 11 januari

Domare rasen och BIS Uppf. Jan Törnblom
BIG: Christian Geelmuyden

🌺BIR och BIG-3
C.I.E.-J EUW-23 SE U(u)CH DKUCH(u) NOUCH SE JV-23 NOJV-23 Wallwein’s Bare Foot *Ila*

🌺 BIM
SE U(u)CH NUCH Wallwein’s Yann Chave Crozes *Yngve*

🌺BIS-3 Uppfödargrupp
Zören – Yngve – Ila – Passa

IDS 12 januari

Domare: Rui Oliveira
BIG: Francesco Cohetti

🌺 BIR CACIB Cruft’s qualified for life och shortlisted i BIG
C.I.E.-J EUW-23 SE U(u)CH NOUCH DKUCH(u) SE JV-23 NO JV-23 Wallwein’s Bare Foot *Ila*

🌺BIM CACIB Cruft’s qualified 2025
SE U(u)CH NOUCH Wallwein’s Yann Chave Crozes *Yngve*

🌺 Bästa uppf grupp m HP
Zören – Yngve – Ila – Passa

BIR Ila och BIM Yngve, båda dagarna. Mer från utställningen hittar du här
Tack för foton och filmer Jessica Lundin och Anna Geschwindt Eriksson

C.I.B.-J EUW-23 NO JV-22 SE JV-22 SE U(u)CH DKUCH(u) NOUCH Wallwein’s Bare Foot *Ila*

✨🏆🥇TOP WINNING LABRADOR IN SWEDEN 2023 🥇🏆✨

🌟TOP WINNING RETRIEVER/SPANIEL/GROUP 8🌟

C.I.B.-J EUW-23 NO JV-22 SE JV-22 SE U(u)CH DKUCH(u) NOUCH Wallwein’s Bare Foot *Ila*
(Ch Riverlab’s Cardamon – Wallwein’s Exeption – UsCh Big Skys Stone Kutter)

Resultat 2023 (Bildgalleri finner du här)

🌹 BIR BIG BIS-1 MyDog 1
Domare: Johan Andersson, Jamie Hubbard and Tamás Jakkel

🌹 BIR BIG-3 MyDog 2
Domare:Benny Blid von Schedvin and Doug Johnson

🌹 BIS-Junior MyDog 2 (86 juniorer)
Domare: Arne Foss

🌹 BIR BIS-2 SSRK Kumla
Domare: Jennie Andersson/Jan Roger Sauge

🌹 Reserv CC Cruft’s (250 bitches)
Doamre :Mr Guy Spagnolo

🌹 BIR BIS-2 SSRK Kungsbacka
Domare: torun Sörbye and Viveca Lahokoski

🌹 BIR SKK Axevalla
Domare: Lizbeth Liljeqvist

🌹 BIR BIG-2 SKK Hässleholm
Domare: Annika Ulltveit-Moe and Johnny Andersson Lundecock’s

🌹 BIR EDS European Winner 2023
Domare: Ewa Nielsen

🌹 BIR SKK Norrköping
Domare: Joakim Ohlsson

🌹 BIR BIG-4 SKK Vänersborg
Domare: Rob Douma and Jessie Henriette Borregaard Madsen

🌹 BIR BIG-3 SKK Hälsingland
Domare: Marjatta Pylvänäinen-Suorsa and Helle Dan

🌹 BIR SKK Leksand
Domare: Jari Partanen

🌹 BIR SKK Borås
Domare; Jan Herngren

🌹 BIR BIG-1 BIS-2 SKK Ransäter
Domare: Anki Johansson and Annika Ulltveit-Moe

🌹 BIR BIG-1 SKK Eskilstuna
Domare;Jessie Henrietta Borregard Madsen and Theres Johansson

🌹BIM SKK Tvååker
Domare: Karin Linde Klerholm

🌹 BIR BIG-1 BIS-4 SKK Backamo
Domare: Lars Hjelmtvedt, Anki Johansson and Johnny Andersson

🌹 BIR and SE U(u)CH today (two years and two days) also DKUCH(u) and NOUCH
Domare: Arne Foss

🌹 BIR BIG-1 BIS-1 Årets sista utställning NÄKK
Domare: Eva L-Borg, Carina Andersson Rapp and Anette Edlander

NÄKKs inofficiella Nyårsutställning 2023

🌟Best In Show och även klubbmästare🌟

C.I.B.-J EUW-23 SE JV-22 NO JV-22 SE U(u)CH NOUCH DKUCH(u) Wallwein’s Bare Foot *Ila*
(Ch Riverlab’s Cardamon – Wallwein’s Exeption – UsCh Big Skys Stone Kutter)

⭐️Best In Show Uppfödargrupp⭐️

⭐️Best In Show Brace⭐️

Årets sista utställning och året avslutades lika makalöst som det började
för den här bruna lilla loppan 🤎 🎉🥂💥🏆Best In Show 🏆💥🥂🎉
fler bilder hittar du här

Stockholm Nordic Show 10 dec

Domare: Rich Stafford🇬🇧

🌟 Stjärnan i helgen blev Blästra 🌟
Stod 1a i ökl med 23 fina tikar

BT-4 Wallwein’s Zenato Ripassa Surperior *Blästra*
(NO V-19 DKUCH NOUCH Fieldvally’s Huckleberry Finn – SE U(u)CH NOUCH Wallwein’s Gigandos Tradition)

🖤🖤Bästa uppfödargrupp med HP🤎🤎

Fler bilder finns här

IDS Herninng 11-12 nov

❄️Winter Wonder Show❄️

Domarna i helgen
Hanar lördag: Enrique Maté Durán Esp
Tikar: Matti Tuominen Fi
Hanar söndag: Carsten Birk Dk
Tikar: Siret Lepasaar Est

🖤 Bäst ut denna helg blev Yngve 🖤

❄️BH-2 och CACIB❄️
SE U(u)CH NOUCH Wallwein’s Yann Chave Crozes
(Mallorn’s Master Of Puppets – Wallwein’s Mia Mojito Frizzante)

🖤🖤 Bästa uppfödargrupp bägge dagarna 🤎🤎

Fler bilder och filmer hittar du här

Växjö Internationell Dog Show 2023, 3 november

Domare: Monika Blaha Österrike

🌟BH-1 BIM CACIB🌟.

🖤Bästa hane nr 20🖤
🤍CACIB NR 8🤍
🥇Club Show vinnare -23🥇
🇬🇧Vinnare Yearling class Cruft’s -23🇬🇧

SE U(u)CH NOUCH SE V-22 NO JV-22 Wallwein’s Zolo Black *Zören*

(NO V-19 NOUCH Fieldvally’s Huckleberry Finn – SE U(u)CH NOUCH Wallwein’s Gigandos Tradition)

🖤🖤Bästa uppf.grupp med HP 🤎🤎

Zören BH-1 BIM CACIB, foto Åsa Iletorp

SSRK Mjölby 29 okt

Domare rasen: Anna Geschwindt Eriksson
BIS/BIM: Kerstin Henriksson
BIS valpar Annelie Karlsson

🍁BH-1 CERT BIM och BIS/BIM-3🍁
Upward’s Jeggu Maister at Wallwein’s *Jörgen*
(SE U(u)CH Wallwein’s Morgan Bay – FIUCH Upward’s You Raise Me Up)

Jörgen BIM, JFoto: Jessica Lundin

🌟Best In Show -2🌟
BIR-valp 4-6 mån (4 mån) och Bis-2
Wallwein’s Joly Coeur *Vaja*

BIM-valp
Wallwein’s Jerome Arnoux *Johnny*

(SE V-22 NO JV-22 SE U(u)CH NOUCH Wallwein’s Zolo Black – Wallwein’s Wanderer’s Heart)

Vaja BIR valp 4-6 mån, Foto Jessica Lundin

NYHETSARKIV

Nyheter från gamla hemsidan hittar du här:

https://www.wallweins.se/nyheter